Γιορτή 25ης Μαρτιου : 24-3-14

Μία ακόμη όμορφη γιορτή είχαμε την τύχη να παρακολουθήσουμε σήμερα στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας. Τα δύο τμήματα της Έκτης της κ. Μαρίας Σταματίδου και της κ. Ειρήνης Ποντικάκη καθώς και το Δ΄1 του κ. Θανάση Καραούλη προετοίμαζαν τις τελευταίες ημέρες με πολύωρες πρόβες την εκδήλωση. Πολύτιμος συνεργάτες τους ο κ. Αντώνης Κιουπίδης στα τραγούδια.
Όμορφα κείμενα πλαισιωμένα από ποιήματα και αποσπάσματα από κείμενα των ηρώων του 1821 μίλησαν στις καρδιές μικρών και μεγάλων που τα παρακολούθησαν. Οι χοροί των μαθητών της Έκτης και τα όμορφα τραγούδια της Τετάρτης (Δ΄1 ) χειροκροτήθηκαν θερμά.
Η σημερινή γιορτή αποτέλεσε ένα σπουδαίο μάθημα της ιστορίας του τόπου μας. Δεν χάθηκε μια μέρα του σχολικού έτους, όπως δυστυχώς κάποιοι νομίζουν, αλλά με την αξιοποίηση των διδακτικών αντικειμένων της Ιστορίας, της Γλώσσας, της Μουσικής , της Γυμναστικής (χορός) και των Καλλιτεχνικών (κολάζ, διακόσμηση) τα παιδιά βίωσαν πράγματα που δεν θα μπορούσαν να προσεγγίσουν με διαφορετικό τρόπο.
Η απόδοση τιμών ολοκληρώθηκε για σήμερα με την κατάθεση στεφάνου στο Μνημείο Πεσόντων της πόλης μας. Η αυριανή παρέλαση θα είναι το επιστέγασμα των διήμερων εορταστικών εκδηλώσεων.