Εργαστήρι κατασκευής της κυρα-Σαρακοστής 9/3/2020

“Ρίξτε αλεύρι και νερό στην πήλινη λεκάνη, ρίξτε κι αλάτι μπόλικο σκουλήκια να μην πιάνει! Τώρα ας το ζυμώσουμε να φτιάξουμε κυρά, που από ζυμάρι θα φορεί μαντίλι και ποδιά!”

Ποια είναι αυτή η ζυμαρένια κυρά με τα πόδια τα εφτά; Γιατί δεν έχει στόμα;
Για να μαθαίνουν οι νιοι και να θυμούνται οι παλιοί, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων σε συνεργασία με δασκάλους και γονείς διοργανώνει και φέτος δύο εργαστήρια κυρά Σαρακοστής τη Δευτέρα στις 9 Μαρτίου. Ελάτε είτε 6:15 είτε 7:15 το απόγευμα για να ζυμώσουμε μαζί την κυρά Σαρακοστή της τάξης μας και του σπιτιού μας και να ακούσουμε για το όμορφο αυτό έθιμό μας. “Εμπρός λοιπόν στο μαγειρειό βάλτε ποδίτσες και ελάτε στο σχολειό!”

Αυτή την πρόσκληση του Συλλόγου Γονέων του σχολείου μας ακούσαμε και βρεθήκαμε στο σχολείο.  Οι γονείς τα είχαν προετοιμάσει όλα τέλεια, τα παιδιά είχαν κέφι και μεγάλη καλλιτεχνική διάθεση και το αποτέλεσμα τέλειο. Τα παιδιά γνώρισαν βιωματικά το όμορφο έθιμο της κυρά-Σαρακοστής και δημιούργησαν τα δικά τους ημερολόγια της περιόδου που διανύουμε με αρχή την Καθαρή Δευτέρα και τέλος την Κυριακή της Ανάστασης! Στο τέλος όλοι μαζί γευτήκαμε τα όμορφα μπισκότα που μας ετοίμασε οι μητέρα της Βιβιάννας και πήραμε την κυρά-Σαρακοστή για την πόρτα του δωματίου μας!!