Εργασίες Ε΄2 ( κ.Οικονόμου ) 2013-14

Στη διάρκεια του σχολικού έτους στο μάθημα της “Γλώσσας” οι μαθητές της Πέμπτης (Ε΄2) τάξης διάβασαν, άκουσαν και ερμήνευσαν μελοποιημένα ποιήματα και αναζήτησαν βιογραφικές πληροφορίες. Επιδιώξαμε η επαφή με την ποίηση και γενικότερα με τη λογοτεχνία να έχει δημιουργικό, προσωπικό και παιγνιώδη χαρακτήρα.

Οι μαθητές με άξονα τα μελοποιημένα ποιήματα του Οδυσσέα Ελύτη, του Γιάννη Ρίτσου και άλλων λογοτεχνών επιδόθηκαν στην τεχνική του κολάζ με έγχρωμα χαρτιά, σχετικές φωτογραφίες και λέξεις κλειδιά από έντυπο υλικό (περιοδικά, εφημερίδες).

Με λέξεις, σχήματα, μορφές και χρώματα έβαλαν σε τάξη πληροφορίες και αποτύπωσαν συναισθήματα και σκέψεις.

Ένιωσαν ότι το μάθημα μπορεί να είναι μια ευχάριστη, πολύτιμη εμπειρία. Ένα όμορφο ταξίδι στη γνώση.

Η προσπάθεια αυτή θα ολοκληρωθεί σε λίγες ημέρες με την παρουσίαση του θεατρικού μας έργου “Λογοτεχνικό ταξίδι στα ελληνικά νησιά”, που θα πραγματοποιηθεί στη λήξη του σχολικού έτους. Στην παράσταση οι μαθητές, με άξονα όσα διδάχτηκαν στη διάρκεια της φετινής χρονιάς στα μαθήματα της Γεωγραφίας, Λογοτεχνίας και Ιστορίας, θα συνθέσουν , θα αφηγηθούν και θα τραγουδήσουν αποσπάσματα λογοτεχνικών κειμένων.

Η δασκάλα της Ε΄2 τάξης ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΑΣΗΜΙΝΑ