Πραγματοποίηση αυτοδιαγνωστικού τεστ και δήλωση αποτελέσματος κάθε Τρίτη και Παρασκευή

Με βάση το τρέχον πρωτόκολλο για την προστασία από των κόβιντ τα παιδιά θα πρέπει  να πραγματοποιούν  Σελφ-τεστ δύο φορές την εβδομάδα, Τρίτη και Παρασκευή, έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο. Πριν την είσοδό τους θα πρέπει να επιδεικνύουν το “Έντυπο δήλωσης” στους εφημερεύοντες εκπαιδευτικούς. Τα παιδιά που έχουν “Βεβαίωση Νόσησης” θα δείχνουν το ανάλογο έντυπο. Παράκληση το έντυπο να βρίσκεται στο χέρι των μαθητών/τριών (και όχι μέσα στην τσάντα), ώστε να γίνεται η διαδικασία ελέγχου ευκολότερη. Τις υπόλοιπες ημέρες της εβδομάδας τα έντυπα θα βρίσκονται στην τσάντα του παιδιού.

Σας παρακαλούμε να συνεχίσετε να τηρείτε τους κανόνες της σταδιακής και κυρίως έγκαιρης εισόδου στο σχολείο. Τα παιδιά να έχουν μαζί τους τουλάχιστον 2 μάσκες επιπλέον αυτής που φορούν και το ατομικό τους μπουκάλι για νερό.

Δήλωση Αυτοδιαγνωστικού ελέγχου: https://dilosi.services.gov.gr/login/?next=/templates/COVID19-SCHOOL-CARD/create/

ΠΡΟΣΟΧΗ: Όσοι/όσες δεν έχουν δυνατότητα  εκτύπωσης  μπορούν, αφού πρώτα δηλώσουν το τεστ στο σύστημα, να αντιγράψουμε σε ένα χαρτί τα στοιχεία που αναγράφονται στη σελίδα και να το υπογράψουν.