Επίσκεψη της Μάνιας Καπλάνογλου 12/2/2014

Την Τετάρτη 12/2 επισκέφτηκε το σχολείο μας η συγγραφέας Μάνια Καπλάνογλου.Παρέμεινε στο σχολείο μας σχεδόν όλη την ημέρα αφού επισκέφτηκε ξεχωριστά την Α΄τάξη στην αρχή και τη Β΄τάξη στη συνέχεια , ώστε οι μαθητές να έχουν την ευκαιρία για μια πιο προσωπική επαφή μαζί της .Περάσαμε πάρα πολύ όμορφα . Συζητήσαμε για τα βιβλία της- “Η συντροφιά της φωτιάς” και “Μια μικρή ζεστή αγκαλιά” που είχαμε ήδη διαβάσει στις τάξεις μας, μιλήσαμε για τους ήρωες των παραμυθιών και για ότι μας έκανε εντύπωση.Ήταν η πρώτη φορά που συναντούσαμε συγγραφέα και έτσι μας εξήγησε πολλά πράγματα: πώς βρίσκει το θέμα που την ενδιαφέρει, πώς γράφει την ιστορία της και πώς η ιτορία της γίνεται βιβλίο.Βγάλαμε φωτογραφίες μαζί της και της χαρίσαμε τις ζωγραφιές που είχαμε ετοιμάσει. Εκείνη μάς χάρισε σελιδοδείκτες για τα βιβλία μας. Ήταν μια υπέροχη εμπειρία για όλους μας.