Επίσκεψη στους “Μυστικούς κόσμους του Ευγένιου Τριβιζά” από τις Α΄& Β΄τάξεις του σχολείου μας

Οι μαθητές του σχολείου μας επισκέφτηκαν το θεματικό πάρκο, που κατασκευάστηκε σε συνεργασία με τον Ευγένιο Τριβιζά, και είναι εμπνευσμένο από τα δημοφιλέστερα παραμύθια και τους γνωστότερους ήρωες του διεθνώς καταξιωμένου, μεγάλου Έλληνα δημιουργού. Η παράσταση είχε παιδαγωγικό, έντονα διαδραστικό και ψυχαγωγικό χαρακτήρα, «Οι μυστικοί κόσμοι του Ευγένιου Τριβιζά», είναι ένα θεματικό πάρκο που υπόσχεται να ταξιδέψει τους επισκέπτες στον υπέροχο κόσμο της φαντασίας και του παραμυθιού.

Οι επισκέπτες του πάρκου ανεξαρτήτως ηλικίας, «επιβιβάστηκαν» στη «Φτερωτή Σαΐτα», το τρένο, γνωστό επίσης και ως «Τρένο που πάει παντού» και με συνεπιβάτες τον δαιμόνιο δημοσιογράφο Πίκο Απίκο, την Πουπού την αλεπού, τον Σωτήρη το καρπούζι, τον Αιμίλιο το μήλο και άλλους γνωστούς ήρωες των αγαπημένων παραμυθιών, και απολαύσαν μια καταιγιστική διαδρομή σε χώρες άγνωστες και ζούγκλες μακρινές. Άκουσαν συναρπαστικές ιστορίες, έλυσαν αξεδιάλυτα μυστήρια και αψηφήσαν τις απειλές της μάγισσας Φρικαντέλας και τις παγίδες που στήνει, σε κάθε τους βήμα, ο ΡούνιΡούνι το ύπουλο, κακό γουρούνι.