Επίσκεψη στο Σ.Ε.Φ. 24 Απριλίου 2017

Τη Δευτέρα 24 Απριλίου μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα «Σέβομαι τη Διαφορετικότητα ? Γνωρίζω τον Αθλητισμό» που αποτελεί μία πρωτοβουλία, της Διοίκησης του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας και του Διεθνούς Κέντρου Ολυμπιακής Εκεχειρίας, με την υποστήριξη του Βρετανικού Συμβουλίου και του Σύλλογο Ελλήνων Ολυμπιονικών.
Στόχος του προγράμματος που παρακολουθήσαμε ήταν να αναδειχθούν τα ιδανικά που πρεσβεύει η Ολυμπιακή Ιδέα όπως η ισότητα, η αποδοχή του διαφορετικού, ο σεβασμός και η καλύτερη κατανόηση μεταξύ των μονάδων και των κοινωνιών. Τα παιδιά είχαν την  δυνατότητα να γνωρίσουν ολυμπιακά αθλήματα με την βοήθεια ολυμπιονικών Βούλα Κοζομπόλη (πόλο), πρωταθλητών Αργύρη Καμπούρη (μπάσκετ) και των προπονητών των εθνικών ομάδων του Πινγκ Πονγκ, του Χάντμπολ, της Άρσης Βαρών και της Τοξοβολίας. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να βρεθούν και να γνωρίσουν την ιστορία του Σ.Ε.Φ., ενός ζωντανού κομματιού της σύγχρονης αθλητικής μας ιστορίας όπου καθημερνά προετοιμάζονται εκατοντάδες αθλητές από τις μικρές και μεγάλες εθνικές ομάδες.