Επίσκεψη στο “Εργαστήρι Κεραμικής” 9/11/2017

Οι μαθητές της Α΄και της Β΄τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το “Εργαστήρι Κεραμικής της Ακαδημίας Πλάτωνος”. Στον όμορφο αυτό χώρο τα παιδιά μας είδαν τον κεραμεικό τροχό, τον κεραμεικό κλίβανο, το ζυμωτήριο του πηλού, τον αργαλειό, μουσειακά αντίγραφα αγγείων, αγγεία όλων των ειδών και τύπων: από στάμνες και πιθάρια εως κρατήρες και αμφορείς. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έδειξαν για τα πήλινα αντίγραφα παιχνιδιών από την αρχαιότητα που βρίσκονται στον χώρο. Το σημαντικότερο όμως σημείο στο πρόγραμμα που παρακολούθησαν ήταν η καθαυτή δουλειά και δημιουργία από το πρωτογενές υλικό. Οι μαθητές ενθουσιαστηκαν από την συμμετοχή τους και επιστρέφοντας έφεραν στο σχολείο έργα που δημιούργησαν. Κάποια από αυτά στολίζουν τις τάξεις τους και τους θυμίζουν την όμορφη αυτή δραστηριότητα.