Επίσκεψη στο Πάρκο Τρίτση Ε΄& ΣΤ΄ τάξη ( 22/2/17)

Την Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου η Ε΄και η ΣΤ΄τάξεις του σχολείου μας επισκέφτηκαν το “Πάρκο Τρίτση” και συμμετείχαν στο πρόγραμμα “Χελιδονίσματα” που υλοποιήθηκε από την Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία. Τα παιδιά γνώρισαν στην παρουσίαση που προηγήθηκε τα είδη, τις συνήθειες των χελιδονιών καθώς και τους κινδύνους που τα απειλούν. Στη συνέχεια περιηγηθήκαμε στο χώρο της λίμνης παρατηρώντας τα διάφορα πουλιά που ζουν εκεί. Στο τελευταίο μέρος οι μαθητές έφτιαξαν τη δική τους χελιδονοφωλιά και την πήραν μαζί τους μαζί με τις οδηγίες για την τοποθέτησή της στο δικό τους χώρο ώστε να φιλοξενηθούν τα χελιδόνια όταν σε λίγες ημέρες αρχίσουν να επιστρέφουν.

Δεν είναι η πρώτη φορά που μαθητές του σχολείου μας επισκέπτονται τον συγκεκριμένο χώρο, που αποτελεί μια όαση πρασίνου και καταφύγιο για χιλιάδες αποδημητικά πουλιά και όχι μόνο. Το τμήμα του πάρκου που φροντίζει η Ορνιθολογική είναι πάντοτε επιμελημένο και προσβάσιμο από όλους. Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι ένας βασικός λόγος που το πάρκο συνεχίζει να έχει τη μορφή που έχει ακόμη, είναι οι δράσεις της ομάδας αυτής που εθελοντικά καθαρίζουν προστατεύουν και αναβαθμίζουν το Πάρκο Τρίτση. Για να ενημερωθείτε για τις δράσεις της Ορνιθολογικής στο πάρκο αλλά και την υπόλοιπη Ελλάδα πατήστε ΕΔΩ.