Επίσκεψη στο μουσείο της Μάντρας του Μπλόκου

Η Β΄τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο της Μάντρας του Μπλόκου Κοκκινιάς. Οι μαθητές μας, με τη μοναδική καθοδήγηση από την υπεύθυνη του χώρου κ. Ειρήνη Ρηνιώτη, είδαν την ιστορική Πορτάρα, τη διατηρητέα ξύλινη πόρτα, από την οποία πέρασαν τους πατριώτες που έφερναν από την πλατεία της Οσίας Ξένης, τον τόπο συγκέντρωσης των αρρένων δημοτών. Περπατήσαμε, επίσης, στο -στεγασμένο τότε και δίχως σκεπή σήμερα- χώρο των αργαλειών, στον οποίο έγιναν οι εκτελέσεις. Στο βοηθητικό στεγασμένο χώρο του υφαντουργείου φιλοξενούνται οι φωτογραφίες και αναγράφονται τα ονόματα των εκτελεσμένων από τη Μάχη και το Μπλόκο της Κοκκινιάς. Εκεί μας μίλησε και μετέδωσε στους μαθητές μας στιγμές από την τοπική ιστορία της πόλης μας , συνδέοντάς την με όσα έγιναν τότε σε όλη την Ελλάδα. Στον περιβάλλοντα χώρο που υπάρχουν γλυπτά που φιλοτέχνησαν ο Μιχάλης Κάσσης και ο Μιχάλης Παπαδάκης τα παιδιά έφαγαν το κολατσιό τους και περιηγήθηκαν με σεβασμό στους τόπους μαρτυρίου των Ελλήνων που αντιστέκονταν 70 χρόνια πριν. Μία μοναδική ευκαιρία για όλους μας. Το μνημείο είναι επισκέψιμο για το κοινόαπό Τρίτη έως Παρασκευή, 9.00-11.00.