Επίσκεψη στην έκθεση του Ευ. Γρυπιώτη στο Village

Στο τέλος της περσινής χρονιάς μετά από την τρίτη κατά σειρά επίσκεψη του μικροναυπηγού Ευάγγελου Γρυπιώτη στο σχολείο μας είχαμε γράψει στον ιστότοπό μας: ” …Ελπίζουμε και την επόμενη σχολική χρονιά να μοιραστεί μαζί μας τον πλούτο της αγάπης του για τη θάλασσα και τα πλοία και να βρεθεί επιτέλους έναν κατάλληλο μέρος ώστε να εκτεθούν τα πλοία της συλλογής του, ώστε να μπορούν οι μαθητές της πόλης μας να γνωρίσουν τις μοναδικής σπουδαιότητας και ομορφιάς δημιουργίες του”. Η ευχή αυτή επιτέλους έγινε πραγματικότητα χάρη στις συντονισμένες προσπάθειες του Τμήματος Παιδείας και δια βίου μάθησης του Δήμου μας και τα έργα του σπουδαίου αυτού δημιουργού και φίλου του σχολείου μας εκτίθενται στο VILLAGE shopping & more. Μάλιστα η Σχολική Επιτροπή του Δήμου διέθεσε και μεταφορικό μέσο ώστε η μεταφορά των μαθητών της Έκτης τάξης του σχολείου μας στις 23 Απριλίου να γίνει δωρεάν. Οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την παρουσίαση των πλοίων-εκθεμάτων, αλλά και να ακούσουν από τον κ. Γρυπιώτη για την ένδοξη ιστορία που έγραψαν οιΈλληνες ναυτικοί τα σκληρά χρόνια της Οθωμανικής κυριαρχίας.

Στο δεύτερο μέρος της παρουσίασης τα παιδιά με ενθουσιασμό παρακολούθησαν την καθέλκυση δύο πλοίων σε μια δεξαμενή και παρατήρησαν τις διαφορές πλεύσης των πλοίων αυτών, αφού όπως μας έχει αναφέρει και σε παλαιότερες ευκαιρίες ο κ. Γρυπιώτης δεν κατασκευάζει απλές μινιατούρες αλλά 100% πλεύσιμα σκαριά.

Προτείνουμε ανεπιφύλαχτα σε όσους από τους γονείς μπορούν να μη χάσουν την μοναδική ευκαιρία και μέχρι τις 2 Ιουνίου που θα διαρκέσει η έκθεση με θέμα ” Η απαράμιλλη δεινότητα των Ελλήνων ναυτικών στα ζοφερά χρόνια της Οθωμανικής κυριαρχίας 1453-1821″ να επισκεφτούν με τα παιδιά τους τον φροντισμένο αυτό χώρο.

Για να θυμηθείται τις επισκέψεις του κ. Γρυπιώτη στο σχολείο μας πατήστε ΕΔΩ και ΕΔΩ.