Ενημέρωση για παιδιά και γονείς στο θέμα της σεξουαλικής κακοποίησης

Με μεγάλη επιτυχία, πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση-συζήτηση που οργάνωσε ο Σύλλογος Γονεων και Κηδεμόνων του 23ου Δημοτικού Σχολείου Νικαιας την Κυριακή στις 12 Μαρτίου και ώρα 16.30 στο αμφιθέατρο του σχολείου με ομιλήτρια την παιδοψυχολόγο κα Έλενα Νιαβή. 140-150 γονείς και παιδιά άκουσαν και συζήτησαν με την κα Έλενα Νιαβή να αναλύει το Θέμα: «”κανόνας του εσώρουχου”, μαθαίνουν τα παιδιά ποιο είναι το καλό και ποιο το κακό άγγιγμα, και ότι υπάρχουν καλά και κακά μυστικά. » Ο “Κανόνας των Εσωρούχων” εκπονήθηκε για να βοηθήσει γονείς και κηδεμόνες να ανοίξουν συζήτηση με τα παιδιά τους. Μπορεί μάλιστα να αποτελέσει ένα εξαιρετικά αποτελεσματικό εργαλείο πρόληψης κατά της σεξουαλικής κακοποίησης. Προβλήθηκαν τέσσερις μικρές ταινίες για τον κανόνα του εσωρούχου, την παρενόχληση και τα δυο φύλα, ενώ μοιράστηκε και ενημερωτικό υλικό στους γονείς. Ευχαριστούμε πολύ την κα Νιαβή για την ωραία εκδήλωση-συζήτηση (την δεύτερη μέσα σε μία εβδομάδα).

Ραντεβού την Τρίτη στις 6.30 για το θεμα των μαθητικών δυσκολιών και της ειδικής αγωγής.