Ένα σχολείο για το Κομπάνι

Στην εκδήλωση του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Νίκαιας – Πειραιά, που είχε φιλοξενηθεί στο σχολείο μας στις 29 Μαρτίου, και στην συζήτηση που είχε ακολουθήσει, κοινή ήταν η άποψη ότι έπρεπε πέρα από την καταγραφή και την ενημέρωση του τι συμβαίνει στο Κομπάνι έπρεπε να αναληφθεί δράση από όλους ώστε να στηριχθούν στην πράξη οι πρόσφυγες της περιοχής. Πολύ σύντομα είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε ότι η προσπάθεια συνεχίζεται με το χτίσιμο ενός σχολείου στη Ροζάβα. Η δική μας συμμετοχή στην προσπάθεια αυτή μπορεί να είναι η οικονομική ενίσχυση μέσω κουπονιών που διατίθενται ήδη από γονείς στην είσοδο του σχολείου. Κοιτάζοντας τις φωτογραφίες και τα βίντεο της περιοχής μπορούμε όλοι να καταλάβουμε πόση ανάγκη υπάρχει ακόμη και για το 1 ευρώ που από το υστέρημά του θα διαθέσει κάποιος. Περισσότερες πληροφορίες και εποπτικό υλικό μπορει κάποιος να βρει στη σελίδα που δημιούργησαν οι φορείς που συμμετέχουν στο εγχείρημα πατώντας ΕΔΩ.