Εκπαιδευτικό πρόγραμμα “ΤΟΜΕΣ” Ε΄2 (κ. Ποντικάκη)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΣΥΜΠΡΑΞΕΙΣ COMENIUS REGIO

ΤΟΜΕΣ ΣΤΟ 23Ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΙΚΑΙΑΣ

Την Πέμπτη 19 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας το πρώτο μέρος της έβδομης επίσκεψης εργασίας των συμμετεχόντων στο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ – ΣΥΜΠΡΑΞΕΙΣ COMENIUS REGIO, Τίτλος Σχεδίου: Τεχνολογία και Οικογένεια στη Μαθηματική Εκπαίδευση για την Ανάπτυξη του Συλλογισμού, (Τ.Ο.Μ.Ε.Σ.) Παραβρέθηκαν εκπρόσωποι των εταίρων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα:

• Ενδοτμηματική Επιτροπή Μαθηματικών (ΕΕΜ)- Επαρχιακό Γραφείο Λεμεσού- Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης
  • Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά
  • Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου
  • Κέντρο Εκπαιδευτικής έρευνας και Αξιολόγησης ΚΕΕΑ
  • Πανεπιστήμιο Κύπρου ? Τμήμα Επιστημών Αγωγής
  • Πανεπιστήμιο Frederick ? Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης
  • Δημοτικό σχολείο Κάτω Πολεμιδίων ΚΗ- Αρχαγγέλου Μιχαήλ
  • Δημοτικό σχολείο Αρχαγγέλου Λευκωσίας
  • Δημοτικό σχολείο Κιτιίου Λάρνακας
  • Α΄ Δημοτικό σχολείο Λακατάμειας (Κ.Β΄)Λευκωσίας
  • Δημοτικό Σχολείο Λυκαβητού (Κ.Β΄)Λευκωσίας
  • 11ο Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας
  • 23ο Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας
  • 28ο Δημοτικό Σχολείο Πειραιά
  • 35ο Δημοτικό Σχολείο Πειραιά

Και οι σύλλογοι γονέων και κηδεμόνων των παραπάνω σχολείων

Το πρόγραμμα Τ.Ο.Μ.Ε.Σ αφορά στην ανάπτυξη των δεξιοτήτων επίλυσης προβλήματος και της ικανότητας για συλλογή, οργάνωση και ερμηνεία δεδομένων στη διδασκαλία των Μαθηματικών στο δημοτικό σχολείο. Συνδέονται τρεις βασικοί άξονες της σχολικής εκπαίδευσης:

•  η διδασκαλία των Μαθηματικών, στην οποία η ανάπτυξη των εν λόγω δεξιοτήτων και ικανοτήτων αποτελεί πρωταρχικό στόχο του Αναλυτικού Προγράμματος,
  •  η χρήση-αξιοποίηση των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών στη διδασκαλία και μάθηση, ως μια από τις κομβικές δεξιότητες του 21ου αιώνα και
  •  η συνεισφορά και ενεργός εμπλοκή των γονέων-κηδεμόνων στην ανάπτυξη των ικανοτήτων, στάσεων και συμπεριφορών των παιδιών τους.

Οι μαθητές του 2ου τμήματος της Ετάξης μαζί με τη δασκάλα τους κα. Ειρήνη Ποντικάκη εργάστηκαν στην ενότητα ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΑΘΛΗΣΗ. Συγκεκριμένα αξιοποίησαν μαθηματικές γνώσεις και δεξιότητες για να διερευνήσουν θέματα σχετικά με τη διατροφή και την άθληση. Οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να καθορίσουν το διαιτολόγιό τους και το πρόγραμμα άθλησής τους και μέσα από τη χρήση γραφικών παραστάσεων και πινάκων να κατανοήσουν τη σημασία της υγιεινής διατροφής και της αύξησης του χρόνου άθλησης.

Στα πλαίσια του προγράμματος επισκέφτηκαν το σχολείο μας και μίλησαν στα παιδιά για τη σημασία της άθλησης οι κα Όλγα Γεωργοπούλου πρωταθλήτρια και προπονήτρια της επιτραπέζιας αντισφαίρισης (πινγκ πονγκ) και η κα Μαρία Ευαγγελινού πρωταθλήτρια του στίβου, γυμνάστρια- προπονήτρια.

Στο τέλος της ημέρας σε μία λιτή εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας οι αντιπροσωπείες των συμμετεχόντων μοιράστηκαν τις εντυπώσεις και τα έντονα συναισθήματα που βίωσαν και αντάλλαξαν αναμνηστικά δώρα. Από την πλευρά του Συλλόγου Γονέων του 23ου Δημοτικού δόθηκε το, πολυτιμότερο δώρο όπως χαρακτηριστικά ανέφερε η πρόεδρος Εύα Ανδρέου, το βιβλίο  με τα παραμύθια που δημιούργησαν  τα παιδιά μας με τίτλο “Ζυμώνοντας Παραμύθια”. Από την πλευρά τους οι Σύλλογοι Γονέων της Κύπρου πρόσφεραν αντίγραφο αρχαϊκού αμφορέα και την υπόσχεση ότι η επικοινωνία και η συνεργασία των σχολείων μας δε θα σταματήσει εδώ.

Ο φροντισμένος μπουφές που οι κυρίες του Συλλόγου Γονέων προετοίμασαν για τους  φιλοξενούμενούς μας.