ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Α΄ ΤΑΞΗ ( 2024-2025)

Σας ενημερώνουμε ότι, κατόπιν έγγραφης οδηγίας από το Υ.ΠΑΙ.Θ.Α., οι εγγραφές μαθητών/τριών στα Δημόσια Νηπιαγωγεία και Δημοτικά Σχολεία της χώρας για το σχολικό έτος 2024-2025, παρατείνονται μέχρι και την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024.

Σας γνωρίζουμε ότι οι εγγραφές στην Πρώτη (Α΄) τάξη  του 15oυ Δημ. Σχολείου Νίκαιας «Μίκης Θεοδωράκης» και του 23oυ Δημ. Σχολείου Νίκαιας για  το  σχολικό  έτος  2024 – 2025 είναι κοινές και  πραγματοποιούνται  από 1 Μαρτίου έως την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024 καθημερινά στον  χώρο του 23oυ Δημοτικού Σχολείου από τις  08:30- 09:30 π.μ.  καθώς και από τις 12:30- 14:00 μ.μ..

Μετά το πέρας των εγγραφών, θα γίνει η κατανομή των μαθητών στο δύο  όμορα σχολεία. Μαθητές που θα φοιτήσουν στην Α΄ τάξη και έχουν αδέρφια  που φοιτούν σε κάποιο από τα δύο προαναφερόμενα σχολεία, θα φοιτήσουν στο ίδιο σχολείο με τα αδέρφια τους. Για να πληροφορηθείτε τα κοινά όρια πατήστε ΕΔΩ (ΟΡΙΑ 15 & 23)

Δεκτά γίνονται τα παιδιά που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως και 31-12-2018.

Απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή που προβλέπονται από την κείμενη νομοθεσία είναι ( πατήστε ΕΔΩ για το ενημερωτικό δελτίο):

1. 1Αίτηση – Υπεύθυνη Δήλωση του γονέα/κηδεμόνα Το έντυπο δίνεται από το 23ο Δημοτικό Σχολείο, το 11ο και 15ο Νηπιαγωγείο και εναλλακτικά μπορείτε να το κατεβάσετε πατώντας ΕΔΩ (ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ)ΕΔΩ (ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ)
  2. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου (εκδίδεται από το Νηπιαγωγείο φοίτησης του/της μαθητή/τριας και προσκομίζεται από τους γονείς).
  3. Επίδειξη  του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο να φαίνεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.

4.Ατομικό Δελτίο Υγείας Δημοτικού Σχολείου ( Α.Δ.Υ.Μ.) Το συγκεκριμένο έγγραφο μπορεί να προσκομιστεί στο σχολείο το αργότερο ως το τέλος Σεπτεμβρίου. Για να κατεβάσετε ηλεκτρονικά τα έντυπα πατήστε  ΕΔΩ ( ΑΔΥΜ)  (Η πρώτη σελίδα  προσκομίζεται στη σχολική μονάδα, ενώ η δεύτερη παραμένει στο ιατρείο ή το νοσοκομείο που έγινε η εξέταση).

5.Αποδεικτικό στοιχείο διεύθυνσης κατοικίας μαθητή (λογαριασμό σταθερού τηλεφώνου, ηλεκτροδότησης, ή ό,τι άλλο αποδεικνύει τη διεύθυνση κατοικίας).

Αλλοδαποί μαθητές Θα πρέπει να προσκομίσουν Πιστοποιητικό Γέννησης ή Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης σε επίσημη μετάφραση.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Σε περίπτωση επιθυμίας από το γονέα-κηδεμόνα για εγγραφή του μαθητή στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα και την Πρωινή Ζώνη, απαιτείται η υποβολή σχετικής αίτησης   ΕΔΩ (ΟΛΟΗΜΕΡΟ- ΠΡΩΙΝΗ ΖΩΝΗ), η οποία συμπληρώνεται και κατατίθεται στο σχολείο. Σύμφωνα με τα ισχύοντα στο Ολοήμερο μπορούν να εγγράφονται όσοι το επιθυμούν χωρίς προϋποθέσεις και χωρίς δικαιολογητικά.

Για την Πρωινή Ζώνη αίτηση μπορεί να γίνει μόνο από  μαθητές/τριες που είναι εγγεγραμμένοι/ες στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα.