Δράσεις Πολιτισμού για τους γονείς από τον Δήμο μας

Η Δημοτική Πινακοθήκη                                                                                                      Μάντρα Μπλόκου

Η Διεύθυνση Παιδείας, Βιβλιοθηκών και Κοινωνικών Υπηρεσιών σε συνεργασία με την Ένωση Συλλόγων Γονέων Νίκαιας – Αγ. Ι. Ρέντη προγραμματίζει Δράσεις Πολιτισμού για το τρέχον σχολικό έτος που απευθύνονται στους γονείς των μαθητών και μαθητριών που φοιτούν στα σχολεία του Δήμου μας και αφορούν την ξενάγηση σε αρχαιολογικούς χώρους και μουσεία. Στόχος είναι να προβάλουμε τα μνημεία πολιτιστικής κληρονομιάς του τόπου μας.

Στις δράσεις αυτές που θα γίνονται Κυριακές , έχει τη δυνατότητα να συμμετάσχει ο κάθε γονιός μια φορά. Εξαίρεση αποτελεί η πρώτη επίσκεψη στις 07/10/2018 στη Δημοτική Πινακοθήκη, το Μουσείο Εθνικής Αντίστασης και τη Μάντρα Μπλόκου Κοκκινιάς όπου μπορεί να τα επισκεφτεί όποιος επιθυμεί.

Για τις επόμενες επισκέψεις απαιτείται αίτηση συμμετοχής και θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Η είσοδος στα μουσεία και στους αρχαιολογικούς χώρους θα είναι δωρεάν. Σε όλες τις επισκέψεις θα υπάρχει ξεναγός.

Το πρόγραμμα των ξεναγήσεων έχει ως εξής:

Οι δηλώσεις συμμετοχής για τις επισκέψεις στους Αρχαιολογικούς Χώρους & τα Μουσεία θα υποβάλλονται στο Τμήμα Παιδείας & Δια Βίου Μάθησης, στο FAX 219 2075 335 ή στο emailpaideia@nikaiarentis.gov.gr

Η αίτηση συμμετοχής:

Ο ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ & ΒΙΒ/ΚΩΝ