Δράσεις ανακύκλωσης και επαναχρησιμοποίησης στο 23ο Δημοτικό Νίκαιας

Στο σχολείο μας υλοποιούνται αρκετές δράσεις που σκοπό έχουν να προσφέρουν μια ουσιαστική περιβαλλοντική αγωγή στα παιδιά (αλλά και τους γονείς της σχολικής μας μονάδας). Στο πλαίσιο αυτό και για περισσότερα από μια δεκαετία έχουμε την ανακύκλωση μπαταριών και οικιακών τηγανελαίων. Επίσης συγκεντρώνουμε πλαστικά καπάκια τα οποία δωρίζουμε σε Ειδικά σχολεία στην Αττική ώστε να χαρίσουν αναπηρικά αμαξίδια σε παιδιά με κινητικά προβλήματα. Τέλος συγκεντρώνουμε μεταχειρισμένα ρούχα, παπούτσια και παιχνίδια (σε άριστη κατάσταση) τα οποία  δωρίζουμε σε συνανθρώπους μας που τα έχουν ανάγκη. Όλα αυτά χάρη στην ανταπόκριση των γονέων και των φίλων του σχολείου μας που υποστηρίζουν όλα αυτά τα χρόνια τις δράσεις μας.

Λίγα λόγια για την κάθε δράση:

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΩΝ

Όταν η μπαταρία αδειάσει και την πετάξουμε στα σκουπίδια διακόπτουμε τον κύκλο ζωής της, χάνουμε πολύτιμες πρώτες ύλες και κατά συνέπεια ενέργεια, ενώ κάποια στοιχεία της μπορούν να περάσουν στον υδροφόρο ορίζοντα με επικίνδυνες επιπτώσεις για την υγεία του ανθρώπου. Έτσι στα ειδικά δοχεία που βρίσκονται στο ισόγειο του σχολείου μας δεκάδες κιλά ηλεκτρικών στηλών συλλέγονται και μέσω της “Αφής” ανακυκλώνονται.

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΟΙΚΙΑΚΩΝ ΤΗΓΑΝΕΛΑΙΩΝ

Τα τελευταία  χρόνια ανταποκριθήκαμε στην προτροπή του Δήμου μας και ξεκινήσαμε την προσπάθεια συλλογής οικιακών τηγανελαίων τα οποία μετατρέπονται σε βιοντίζελ. Με δεδομένες τις βαρύτατες επιπτώσεις, στο έδαφος και στον υδροφόρο ορίζοντα, από την ακατέργαστη απόθεση τηγανελαίων, καλέσαμε τους μαθητές και τους γονείς τους  να συμμετάσχουν στην προσπάθεια αυτή. Η συμμετοχή μας στο πρόγραμμα αυτό θα έχει θετικότατο, άμεσο αλλά και μακροπρόθεσμο αντίκτυπο τόσο στη δημιουργία οικολογικής συνείδησης στους μαθητές μας, όσο και στην προστασία του περιβάλλοντος. Η ζημιά που προκαλείται όταν τα τηγανέλαια καταλήγουν στη θάλασσα  είναι μεγάλη, καθώς έχει την ιδιότητα να απλώνεται σε ένα λεπτό στρώμα και να καλύπτει τεράστιες ποσότητες νερού. Το νερό κάτω από το λάδι σταματάει να οξυγονώνεται και έτσι οι αερόβιες διαδικασίες σταματούν και όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί πεθαίνουν. Επίσης αυτό έχει πολύ αρνητική  επίπτωση και στην καλή λειτουργία ενός βιολογικού καθαρισμού,  άλλα ακόμα και σε έναν κοινό βόθρο. Στην  περίπτωση που τα τηγανέλαια  καταλήξουν μέσω του υδροφόρου ορίζοντα σε ποτάμια ή λίμνες, πέρα από την ρύπανση, μπορεί, με τον ίδιο τρόπο, να επηρεάσουν το οικοσύστημα μολύνοντας μεγάλες ποσότητες νερού.

Ανακυκλώνουμε, λοιπόν,  οποιοδήποτε λάδι χρησιμοποιούμε στο σπίτι μας για το μαγείρεμα και το τηγάνισμα (σπορέλαια, ηλιέλαιο, αραβοσιτέλαιο, βαμβακέλαιο, φοινικέλαιο, ελαιόλαδο, πυρηνέλαιο κτλ).   Σας καλούμε λοιπόν να συνεχίσετε να μαζεύετε τα χρησιμοποιημένα τηγανέλαιά σας και να τα μεταφέρετε στο σχολείο, όπου έχουν τοποθετηθεί ειδικά δοχεία, τις ώρες λειτουργίας του σχολείου.

ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΟΥΜΕ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΚΑΠΑΚΙΑ

Από το 2015 συγκεντρώνουμε συγκεντρώνουμε στο ισόγειο του σχολείου μας  σε ειδικό δοχείο πλαστικά καπάκια.  Χιλιάδες σκληρά καπάκια από: νερό, χυμό, γάλα, μερέντα, νες καφέ, πουράκια, λάδι, παιδική τροφή, απορρυπαντικά κ.α. έχουν ήδη συσκευαστεί σε μεγάλες σακούλες. Υπενθυμίζουμε ότι τα καπάκια πρέπει να είναι καθαρά και να μην βάζουμε μαζί κοκάλινα ή μεταλλικά.

Το κέρδος από τη διαδικασία αυτή είναι διπλό. Από τη μια συγκεντρώνοντας τόσα καπάκια βοηθούμε να αγοραστεί ένα αναπηρικό αμαξίδιο για κάποιον συνάνθρωπό μας που το έχει ανάγκη. Από την άλλη φροντίζουμε για ένα καθαρότερο περιβάλλον. Επειδή  τα καπάκια φτιάχνονται από διαφορετικό υλικό σε σχέση με τα δοχεία, δεν ανακυκλώνονται μαζί με αυτά. Τα καπάκια πρέπει να ανακυκλωθούν μόνα τους κάτι που προϋποθέτει την δύσκολη διαδικασία της συγκέντρωσής τους σε ξεχωριστά δοχεία. Κάνοντας οι μικροί μας μαθητές αυτή τη διαλογή προστατεύουν το περιβάλλον από αντικείμενα που παρά το μικρό τους μέγεθος, λόγω της δυσκολίας τους να ανακυκλωθούν, ρυπαίνουν  σημαντικά τον πλανήτη μας.

ΕΠΑΝΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΡΟΥΧΩΝ, ΠΑΠΟΥΤΣΙΩΝ & ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ

Η ευαισθησία των παιδιών σας μας συγκινεί και μας οδηγεί σε δράσεις αλληλεγγύης προς τους συνανθρώπους μας που βρίσκονται σε ανάγκη. Αφορμή για την πρωτοβουλία τους αυτή αποτέλεσαν οι διηγήσεις που παρουσιάστηκαν με αφορμή την επέτειο του πολέμου του ’40 και την φτώχιας που επέφερε στους Έλληνες(2016). Οι μαθητές συνειδητοποίησαν ότι πολλοί από τους προπαππούδες και τις προγιαγιάδες τους επέζησαν εκείνα τα δύσκολα χρόνια χάρη στην βοήθεια που δέχτηκαν. Επειδή όμως και σήμερα οι οικογένειες που έχουν ανάγκη την συμπαράστασή μας αντί να λιγοστεύουν αυξάνονται, οι μαθητές μας σκέφτηκαν ότι το ελάχιστο που μπορούν να κάνουν είναι να συγκεντρώσουν ρούχα (σε καλή κατάσταση χωρίς σκισίματα ή λεκέδες), παπούτσια, κουβέρτες αλλά και παιχνίδια τα οποία θα προωθηθούν σε συνανθρώπους μας που τα έχουν ανάγκη. Η συγκέντρωση γίνεται τις ώρες προσέλευσης και αποχώρησης των μαθητών.