Δημοτική Πινακοθήκη Νίκαιας

Την Δημοτική Πινακοθήκη, που τη φετινή χρονιά εγκαινιάστηκε στην πόλη μας, είχαν τη χαρά να επισκεφτούν οι μαθητές της Ε΄ τάξης του σχολείου μας. Σε έναν άψογο από κάθε άποψη οργανωμένο χώρο οι μαθητές μας αρχικά περιηγήθηκαν στους χώρους και ήρθαν σε μια πρώτη επαφή με τα έργα. Στη συνέχεια η υπεύθυνη, ιστορικός τέχνης, Μαρία Πούλου ανέλυσε στα παιδιά κάποια από τα έργα. Στο τέλος ήρθε η ώρα οι μικροί μαθητές να γίνουν οι ίδιοι καλλιτέχνες και να δημιουργήσουν τα δικά τους έργα. Πηγή έμπνευσης αποτέλεσαν τα έργα τέχνης που φιλοξενούνται στην Πινακοθήκη.
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα εκπαιδευτικά προγράμματα για παιδιά, που υλοποιούνται τη φετινή χρονιά και νομίζουμε ότι αξίζει να παρακολουθήσει κανείς, πατήστε ΕΔΩ.