Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι στο ΦΕΚ Β΄ 2176/08-04-2024 δημοσιεύτηκε από το ΥΠΑΙΘΑ η με αρ. πρωτ. 35692/ΓΔ4/08-04-2024 Κ.Υ.Α με θέμα: «Δημιουργία και λειτουργία Ειδικής Ψηφιακής Πλατφόρμας για την αντιμετώπιση ενδοσχολικής βίας και φαινομένων εκφοβισμού»

Ειδικότερα, έχει δημιουργηθεί και λειτουργεί ειδική διαμορφωμένη ψηφιακή πλατφόρμα στη διεύθυνση https://stopbullying.gov.gr, η οποία είναι προσβάσιμη μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης «gov.gr». Σκοπός της είναι η πρόληψη και η αντιμετώπιση της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, στη βάση της ενίσχυσης των σχέσεων εμπιστοσύνης μεταξύ των μελών της εκπαιδευτικής κοινότητας.

Δικαίωμα πρόσβασης για την υποβολή επώνυμων αναφορών στην πλατφόρμα έχουν οι γονείς και όσοι/ες έχουν την επιμέλεια ανήλικων μαθητών/τριών που φοιτούν στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, καθώς και οι μαθητές/τριες, που φοιτούν στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Η πρόσβαση κάθε χρήστη διασφαλίζεται με τη χρήση ατομικών Κωδικών εισόδου.

Κάθε αναφορά που υποβάλλεται, καταχωρίζεται στη βάση δεδομένων της πλατφόρμας και αποστέλλεται, μέσω αυτής, στους υπευθύνους αποδέκτες αναφορών της σχολικής μας μονάδας, προκειμένου να διερευνηθούν τα περιστατικά που περιγράφονται στην αναφορά και να ληφθούν τα κατάλληλα μέτρα αντιμετώπισης.

Για το σκοπό αυτό στο σχολείο μας έχουν ορισθεί ως Αποδέκτες – Υπεύθυνοι υποδοχείς των αναφορών για περιστατικά εκφοβισμού και ενδοσχολικής βίας που υποβάλλονται ψηφιακά και είναι: ο Ιωάννης Ζυμβρακάκης (Διευθυντής) με αναπληρώτρια την Μαρία Σταματίδου (Υποδιευθύντρια) και η Δήμητρα Βλάχου, εκπαιδευτικός Ε.Α.Ε. του Τμήματος Ένταξης του σχολείου μας.

Θέλουμε να σας διαβεβαιώσουμε ότι ανεξάρτητα από τη λειτουργία της ψηφιακής πλατφόρμας, η σχολική μας κοινότητα οργανώνει και υλοποιεί δράσεις και προγράμματα για την πρόληψη και την αντιμετώπιση φαινομένων βίας και εκφοβισμού απευθυνόμενη τόσο στους/στις μαθητές/τριες του σχολείου μας όσο και στους γονείς ή και κηδεμόνες τους.

Βασική μας επιδίωξη είναι οι μαθητές/τριες του σχολείου μας να είναι σε θέση να υποστηρίξουν τον εαυτό τους και τους άλλους, όταν αδικούνται, να συνειδητοποιήσουν ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι αντιμετώπισης του σχολικού εκφοβισμού (θυματοποίησης), να διαχειρίζονται αποτελεσματικά προβλήματα ή συγκρούσεις καθώς και να μπορούν να λαμβάνουν υπεύθυνες και λειτουργικές αποφάσεις όταν αντιμετωπίσουν-βιώσουν πιθανά περιστατικά σχολικού εκφοβισμού.

Επιπρόσθετα, το εκπαιδευτικό και ειδικό επιστημονικό προσωπικό (Ε.Δ.Υ.) του σχολείου μας παραμένουν πάντα στη διάθεσή σας ώστε από κοινού να εργαστούμε μέσα σε ένα πλαίσιο ειλικρινούς και αμοιβαίας εμπιστοσύνης, αγαστής και απρόσκοπτης συνεργασίας  προκειμένου να επιλύσουμε και να διαχειριστούμε προληπτικά και σε πρώτο χρόνο οποιοδήποτε θέμα προκύψει στις αλληλεπιδράσεις των μαθητών μας που επηρεάζει αρνητικά τις διαπροσωπικές τους σχέσεις.

Είμαστε πάντα στη διάθεσή σας, εκφράζοντας για μια ακόμη φορά τις θερμές μας ευχαριστίες για την άριστη συνεργασία μας!

Ιωάννης Ζυμβρακάκης