Δεύτερη συνάντηση σχολής γονέων-Εκπαίδευση σε σύγχρονες τεχνικές διαχείρισης άγχους

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σε συνέχεια της επιμορφωτικής μας συνάντησης που υλοποιήθηκε με ιδιαίτερη επιτυχία στο πλαίσιο λειτουργίας της Σχολής Γονέων την Κυριακή 04-02-2024 με θέμα: «Εκπαίδευση σε σύγχρονες τεχνικές διαχείρισης άγχους και προβλημάτων συμπεριφοράς σε παιδιά» και μας τίμησε με την παρουσία της η προσκεκλημένη ομιλήτρια, Δρ. Πολυξένη Μαγγούλια, Επίκουρη Καθηγήτρια Ψυχιατρικής Νοσηλευτικής και Ψυχοφαρμακολογίας, ΕΚΠΑ, σας προωθούμε το εξαιρετικά χρήσιμο επιμορφωτικό υλικό που παρουσιάστηκε από την ομιλήτρια.

Η κα Μαγγούλια Πολυξένη ενημέρωσε και μοιράστηκε με τα μέλη της σχολικής μας κοινότητας χρήσιμες και αποτελεσματικές τεχνικές- στρατηγικές διαχείρισης άγχους και θεμάτων συμπεριφοράς που βοηθούν τα παιδιά να βελτιώσουν την ικανότητα συγκέντρωσης προσοχής, διαχείρισης θυμού ή άλλου αρνητικού συναισθήματος καθώς και στην λήψη αποφάσεων.

Την ευχαριστούμε θερμά για μία ακόμη φορά για τις εύστοχες και εμπεριστατωμένες παρεμβάσεις της καθώς και για τη διάθεση και διάχυση του εκπαιδευτικού υλικού που περιλαμβάνει πρακτικές προτάσεις- εργαλεία που μπορούν να αξιοποιηθούν από γονείς και εκπαιδευτικούς.

Ευχαριστούμε θερμά και όλους τους γονείς και κηδεμόνες που παρευρέθηκαν και συμμετείχαν στην αναφερόμενη εκδήλωση  καθώς και τον Σύλλογο Γονέων του σχολείου μας που στέκεται αρωγός σε ότι όμορφο και δημιουργικό πραγματοποιείται στο σχολείο μας. Ελπίζουμε ότι  η συμμετοχή σας θα γίνεται ολοένα και μεγαλύτερη στις επόμενες συναντήσεις μας.

Η Ψυχοκοινωνική Υπηρεσία του σχολείου

Ευρύκλεια Παπαδοπούλου, Ψυχολόγος

Βασίλειος Μπαλωμενάκης, Κοινωνικός Λειτουργός

Για να δείτε την παρουσίαση πατήστε ΕΔΩ.