Δεντροφύτευση στον κήπο του σχολείου μας (άνοιξη 2015)

Μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε δεντροφύτευση στον κήπο του σχολείου μας. Στην πρώτη περίπτωση μαθητές του Β΄2 με την βοήθεια του υπεύθυνου γεωπόνου από την Υπηρεσία Πρασίνου του Δήμου μας φύτεψαν το δέντρο που είχαν στολίσει με ευχές οι μαθητές στο Χριστουγεννιάτικο Παζάρι. Ο Σύλλογος Γονέων είχε φροντίσει ώστε το συγκεκριμένο δέντρο να είναι με τη ρίζα του σε ειδική γλάστρα και έτσι να μην πεταχτεί μετά από τις εορταστικές ημέρες. Στη δεύτερη περίπτωση η βερυκοκιά που φύτεψαν οι μαθητές του B΄1 με την βοήθεια του κ.Γιάννη Μέντη ήταν μια ευγενική προσφορά της Λεγάτου Μελίνας. Ο στόχος μας με τέτοιες δραστηριότητες είναι να έρχονται τα παιδιά σε άμεση επαφή με τη φύση και να νιώθουν υπεύθυνα στο μέτρο που τους αναλογεί για την προστασία και φροντίδα του φυσικού περιβάλλοντος.