Δεντροφύτευση στην αυλή του σχολείου μας (ανανεώθηκε)

Τα μικρά παιδιά της Πρώτης και της Δευτέρας τάξης φύτευσαν στην αυλή του σχολείου μας διαφόρων ειδών βότανα και καλλωπιστικά φυτά. Μας έφεραν το μήνυμα της άνοιξης στην αυλή του σχολείου μας. Αρρωγοί τους στην προσπάθεια αυτή οι πάντα πρόθυμοι και εργατικοί γεωπόνοι και κηπουροί της Υπηρεσίας Πρασίνου της πόλης μας. Τα βότανα είχαν δοθεί στο σχολείο μας από τον Βοτανικό – Διομήδους Κήπο (υπεύθυνη κ. Βαλλιανάτου), ενώ για τα καλλωπιστικά φυτά φρόντισε ο Συλλογος Γονέων του σχολείου μας. Αυτού του είδους οι δράσεις είναι το ουσιαστικότερο μάθημα οικολογίας και περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης. Σχεδόν σε κάθε διάλειμμα τα παιδιά πηγαίνουν στα λουλούδια τους, τα ποτίζουν και παρατηρούν την εξέλιξή τους.