Χριστουγεννιάτικο Παζάρι 2015

Το καθιερωμένο Χριστουγεννιάτικο Παζάρι πραγματοποιήθηκε με πολύ μεγάλη επιτυχία! Ένα διήμερο καλλιτεχνικής δημιουργίας και διασκέδασης περίμενε μικρούς και μεγάλους. Η αρχή  έγινε το Σάββατο με μια καταπληκτική Θεατρική παράσταση. Ακολούθησαν προβολές ταινιών και εργαστήρια κατασκευής στολιδιών με μεγάλη συμμετοχή των μαθητών.

Η νηπιαγωγός Μίνα  Σκαρμούτσου για μια ακόμη φορά αφηγήθηκε με το δικό της μοναδικό τρόπο παιδικές ιστορίες στους μικρούς μας φίλους. Την Κυριακή το πρωί η συγγραφέας  Λιλή Γάτη βοήθησε τους μικρούς “συγγραφείς” να δημιουργήσουν το δικό τους παραμύθι.

Ξεχωριστή αναφορά θα θέλαμε να κάνουμε στους μαθητές του ΣΤ΄1 που δεν έλειψαν λεπτό από τον “πάγκο” τους και με κέφι προώθησαν τις πρωτότυπες κατασκευές τους. Τα χρήματα που συγκεντρώθηκαν θα ενισχύσουν τα έργα του Συλλόγου.

Το όμορφο διήμερο έκλεισε με το εργαστήρι μερέντας στο οποίο συμμετείχαν περίπου 50 παιδιά. Τα έργα καταναλώθηκαν αμέσως με μεγάλη όρεξη από τους μικρούς ζαχαροπλάστες.

Σε μια γωνιά της αίθουσας ήταν συγκεντρωμένα τα αποτελέσματα της έμπρακτη αγάπης και αλληλεγγύης γονέων και εκπαιδευτικών του σχολείου μας. Δεκάδες κούτες με ρούχα, παπούτσια, φάρμακα και τρόφιμα είναι έτοιμα για προώθηση στους συνανθρώπους μας που βιώνουν τη σκληρή προσφυγιά. Ο χώρος  “στολίστηκε”  από τους μαθητές του ΣΤ΄1 με ζωγραφιές και κείμενα που μίλησαν στις καρδιές μας.

Τα (λιγοστά) αντικείμενα από το Παζάρι που δεν διατέθηκαν θα πωλούνται τόσο τη Δευτέρα 21/12 από τις 12:25 ως τις 2:00μ.μ. (την ώρα της επίδοσης της Βαθμολογίας), όσο και την Τρίτη 22/12 από τις 6:00 ως τις 8:00μ.μ. στην απογευματινή Χριστουγεννιάτικη Γιορτή.