Άσκηση σεισμού στο σχολείο (2020)

Την Τρίτη 3 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε άσκηση σεισμού στο σχολείο μας. Οι μαθητές είχαν ενημερωθεί από τις πρώτες ημέρες των μαθημάτων για τις ενέργειες στις οποίες προβαίνουμε όταν έχουμε σεισμό κατά τη διάρκεια των μαθημάτων. Έτσι, λοιπόν, όπως τακτικά μέσα στη σχολική χρονιά όμως κάνουμε, προχωρήσαμε σε άσκηση σεισμού προκειμένου να δούμε την πρακτική εφαρμογή του σχεδίου αντισεισμικής προστασίας που εκπονείται κάθε χρόνο  από τον Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου μας σύμφωνα με τις οδηγίες της Πολιτικής Προστασίας. Οι μαθητές αντέδρασαν άριστα και με υποδειγματική πειθαρχία στις οδηγίες των εκπαιδευτικών και πολύ σύντομα το κτίριο εκκενώθηκε και τα παιδιά βρέθηκαν συντεταγμένα στον ορισμένο χώρο συγκέντρωσης στο προαύλιο. Εκεί ο διευθυντής του σχολείου μας τους μίλησε υπενθυμίζοντας κάποιες βασικέ οδηγίες που πρέπει να ακολουθούμε, ώστε να αντιμετωπίζουμε με όσο το δυνατόν περισσότερη ασφάλεια το φυσικό αυτό φαινόμενο.

Στο παρακάτω βίντεο βλέπουμε οδηγίες για την αντιμετώπιση του σεισμού στο σπίτι. καλό θα είναι να το παρακολουθήσουμε μαζί με τα παιδιά μας και να προετοιμαστούμε κατάλληλα αφού η χώρα μας αντιμετωπίζει  κατά καιρούς μικρά ή μεγαλύτερα χτυπήματα από τον Εγκέλαδο.