Αποκριάτικη γιορτή 2014

Πραγματοποιήθηκε με πολύ μεγάλη συμμετοχή μαθητών του σχολείου μας καιγονέων η καθιερωμένη αποκριάτικη γιορτή την Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου.

Η προετοιμασία είχε ξεκινήσει αρκετές ημέρες πριν. Τα μέλη του Συλλόγου Γονέων, αλλά και άλλοι γονείς, προετοίμασαν και στόλισαν το χώρο της εκδήλωσης.

Σε αυτή την προσπάθεια άξιοι συμπαραστάτες ήταν τα παιδιά του ΣΤ1΄που με την καθοδήγηση της κ. Μαρίας Σταματίδου ετοίμασαν χειροτεχνίες με γιρλάντες, καθώς και αποκριάτικες μάσκες και άλλες κατασκευές, που ομόρφυναν την αίθουσα της εκδήλωσης.

Οι μαθητές και οι γονείς φορώντας τις στολές τους έφτασαν στο χώρο του σχολείου στις 6:οομ.μ. και ξεκίνησαν με κέφι τον χορό και τον …πόλεμο της σερπαντίνας. Ο καταπληκτικός DJ Teo έδινε τον τόνο και όλοι ακολουθούσανμε κέφι. Το προεδρείο του συλλόγου με ομοιόμορφες στολές (πασχαλίτσες) φρόντιζαν να μη λείψουν τα αναψυκτικά και το φαγητό από κανέναν. Είχαμε ακόμη  την ευκαιρία να συναντήσουμε και αρκετούς παλιούς μας μαθητές ,που μας έδωσαν ιδιαίτερη χαρά με την παρουσία τους.

Στο τέλος της εκδήλωσης είχαμε την κλήρωση της λαχειοφόρου με πολλά και αξιόλογα δώρα.

Κλείνοντας θα ήθελα να επισημάνω ότι παρά την κούραση τους από τις προετοιμασίες και την τρίωρη γιορτή, στις 11:00 μ.μ. τίποτε δε φανέρωνε ότι πριν από λίγη ώρα διασκέδαζαν στο χώρο του σχολείου 400 περίπου άτομα. Όλα ήταν πεντακάθαρα και τακτοποιημένα όπως μια φυσιολογική ημέρα στο σχολείο μας.