Αναβολή ολοήμερης εκδρομής του Συλλόγου Γονέων στο Ξυλόκαστρο, 7 Ιουνίου.

Αναβάλλεται, λόγω κακών καιρικών συνθηκών,

η ολοήμερη εκδρομή του Συλλόγου Γονέων

στο Ξυλόκαστρο.

Ο Σύλλογος Γονέων του σχολείου μας διοργανώνει και φέτος την ολοήμερη εκδρομή στη μοναδικής ομορφιάς παραλία του Πευκιά, στο Ξυλόκαστρο. Η εκδρομή θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 7 Ιουνίου. Η  αναχώρηση  θα γίνει από το πάρκιν του γηπέδου Άρσης Βαρών στις 8:00 και η επιστροφή στις 19:00 στο ίδιο σημείο.  Το κόστος συμμετοχής στην εκδρομή είναι 10,00?/άτομο (μεταφορά).

Κάθε πρωί τα μέλη του προεδρείου θα βρίσκονται στο χώρο  υποδοχής των μαθητών, προκειμένου να παραλάβουν τις δηλώσεις συμμετοχής από όσους επιθυμούν να συμμετάσχουν.

Στην ανατολική άκρη της πόλης του Ξυλοκάστρου εκτείνεται το πανέμορφο «αισθητικό δάσος» του Πευκιά που χρονολογείται 300 και πλέον χρόνια, με μήκος περίπου τα 2.000μ.

Είναι ένας ιδανικός τόπος για περπάτημα και τρέξιμο απολαμβάνοντας ταυτόχρονα τις μυρωδιές από τα κάθε λογής λουλούδια και φυτά. Οι λάτρεις της πεζοπορίας και του τρεξίματος έχουν την ευκαιρία να περιηγηθούν στο εσωτερικό του δάσους, όπου κατά μήκος της υπέροχης διαδρομής του κύριου μονοπατιού συναντούν όμορφες κρήνες ,παγκάκια για να χαλαρώσουν και 3 αναψυκτήρια- caf? .

Πόλος έλξης πολλών επισκεπτών αποτελούν η βίλλα του ποιητή Άγγελου Σικελιανού με αξιόλογο δείγμα αρχιτεκτονικής καθώς επίσης το πέτρινο εκκλησάκι της Αγίας Βαρβάρας. Κάτω από τη σκιά των πεύκων του Πευκιά Ξυλοκάστρου είχε την έμπνευση ο Κώστας Καρυωτάκης κι έγραψε το ποίημα «το πράσινο ακρογιάλι της πατρίδας»