Παράταση της αναστολής λειτουργίας των σχολικών μονάδων ως και τις 7/1/2021

Σύμφωνα με νεότερη απόφαση της Υπουργού Παιδείας τα σχολεία θα παραμείνουν κλειστά ως και τις 7 Ιανουαρίου.

Η πρωτοβάθμια εκπαίδευση  λειτουργεί εξ αποστάσεως με δύο αλληλένδετους τρόπους, με την εκπαιδευτική τηλεόραση και τη σύγχρονη τηλεκπαίδευση:

– Εκπαιδευτική τηλεόραση: αμέσως από τη Δευτέρα το πρωί στις 9 π.μ. – πρώτη ημέρα εφαρμογής των μέτρων – θα αρχίσουν να προβάλλονται από την ΕΡΤ2 τηλεοπτικά μαθήματα για μαθητές δημοτικού.  Στην ιστοσελίδα του σχολείου μας μπορείτε να παρακολουθείτε όλα τα μαθήματα που έχουν προβληθεί πατώντας ΕΔΩ.

– Σύγχρονη τηλεκπαίδευση: Η Διεύθυνση του σχολείου σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς, έχει καταρτίσει πρόγραμμα σύγχρονης τηλεκπαίδευσης που ξεκίνησε την Τετάρτη, μετά τη σχολική αργία της 17ης Νοεμβρίου. Η τηλεκπαίδευση είναι υποχρεωτική και η κάθε διδακτική ώρα έχει διάρκεια 30’ . Για οποιοδήποτε πρόβλημα αντιμετωπίζετε επικοινωνήστε με τον/την εκπαιδευτικό του τμήματος ή με το σχολείο (9:00 π.μ. – 13:00 μ.μ.).