ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΕΛΦ-ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι το επόμενο Σελφ-τεστ θα πρέπει να πραγματοποιηθεί από όλους την Πέμπτη 31/3  και να δηλωθεί στην πλατφόρμα . Με αυτό το Σελφ-τεστ οι μαθητές θα προσέλθουν στο σχολείο Παρασκευή 1/4.

Από τη Δευτέρα 4/4 το πρωτόκολλο αλλάζει και όλοι οι μαθητές θα πρέπει να πραγματοποιούν πλέον μόνο ένα (1) Σελφ-τεστ την εβδομάδα κάθε Δευτέρα και θα φέρνουν το χαρτί της δήλωσης στο σχολείο κατά την είσοδό τους την Τρίτη. Υπενθυμίζεται ότι το αποτέλεσμα του Σελφ-τεστ πρέπει να καταχωρείται στο edupass.gov.gr και οι μαθητές να έχουν πάντα μαζί τους τη Σχολική κάρτα είτε εκτυπωμένη είτε χειρόγραφη με υπογραφή κηδεμόνα.

Επιπλέον σας ενημερώνουμε ότι από Τετάρτη 30/3 μέχρι και Τρίτη 5/4, μπορείτε να προμηθευτείτε από τα φαρμακεία τρία δωρεάν self-test που θα καλύψουν τις ανάγκες από 4/4 μέχρι και 15/4, καθώς και την επιστροφή από τις διακοπές του Πάσχα. Υπενθυμίζεται ακόμα ότι: ο προσυμπτωματικός διαγνωστικός έλεγχος για τον νέο κορωνοϊό μέσω αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας (self test) είναι υποχρεωτικός για όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες, εμβολιασμένους και μη, καθώς και για τους εμβολιασμένους εκπαιδευτικούς.  Η δωρεάν διάθεση Σελφ-τεστ από τα φαρμακεία γίνεται μόνο κατά τις εργάσιμες μέρες και ώρες, ώστε κατά τις διημερεύσεις και διανυκτερεύσεις να μπορούν να εξυπηρετούν έκτακτες ανάγκες. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε τη σχετική ανακοίνωση του Υπ. Παιδείας: