8/10/2010 Υπεύθυνη Δήλωση για τη Χωροταξική Κατανομή τελειόφοιτων μαθητών Στ΄ Δημοτικού σε Γυμνάσια

Από τη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση λάβαμε το παρακάτω έγγραφο απόσπασμα του οποίου δημοσιεύουμε. Ακολουθεί υπεύθυνη δήλωση του γονιού για τη διέυθυνση κατοικίας καθώς και τη 2η ξένη γλώσσα που επιθυμεί να διδαχτεί το παιδί του στο Γυμνάσιο. Υπενθυμίζουμε πως το σχολείο μας είναι σχολείο στήριξης του 7ου Γυμνασίου Νίκαιας.

“Παρακαλούμε, προκειμένου να προβούμε εγκαίρως σε χωροταξική κατανομή, τα Δημοτικά Σχολεία  Νίκαιας και Κορυδαλλού της αρμοδιότητάς σας, να μας αποστείλουν ηλεκτρονικά και εγγράφως ονομαστικές καταστάσεις κατά αλφαβητική σειρά (με πατρώνυμα) και διευθύνσεις κατοικίας των μαθητών της Στ΄ τάξεως, καθώς και το οικοδομικό τετράγωνο στο οποίο ανήκουν, το αργότερο ως την Παρασκευή 30-10-09. Επισυνάπτεται υπόδειγμα δήλωσης για να διανεμηθεί στους γονείς των μαθητών της Στ΄ Δημοτικού καθώς και υπόδειγμα ηλεκτρονικού πίνακα. Οι Διευθυντές θα πρέπει να κρατήσουν τις δηλώσεις των γονέων στο Αρχείο του Σχολείου τους.

Επίσης, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, βάσει των εγκυκλίων του ΥΠ.Ε.Π.Θ. με αρ. Πρωτ. 111800/Γ2/2-9-08 και 39762/Γ2/12-4-10, αντίγραφα των οποίων σας επισυνάπτουμε, όλοι οι μαθητές Γυμνασίου μπορούν να επιλέξουν να διδαχθούν την Ιταλική και την Ισπανική,(εκτός από τη Γαλλική και τη Γερμανική) ως δεύτερη ξένη  γλώσσα. Ως εκ τούτου, παρακαλούμε, οι Διευθυντές των Σχολείων αρμοδιότητάς σας, να συμπεριλάβουν και την επιλογή των Ιταλικών και Ισπανικών στις δηλώσεις που θα τους υπογράψουν οι κηδεμόνες των μαθητών και θα παραδώσουν στους Διευθυντές των Γυμνασίων  μαζί με τα απολυτήρια. Τέλος, παρακαλούμε, οι Διευθυντές των Σχολείων αρμοδιότητάς σας, να αποστείλουν και στο Γραφείο μας τόσο ονομαστικές καταστάσεις με την επιλογή της δεύτερης ξένης γλώσσας, όσο και τις περιπτώσεις των μαθητών των οποίων τα μεγαλύτερα αδέλφια φοιτούν στο Γυμνάσιο και σε ποια τάξη.”

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ

Ο/Η——————————————————————του———————κηδεμόνας του /της———————————————————– μαθητή/ μαθήτριας της Στ΄ τάξης του —————Δημοτικού Σχολείου Νικαίας, δηλώνω υπεύθυνα και με γνώση των συνεπειών του νόμου για ψευδή δήλωση (Ν. 1599/1986, άρθρο 22, παρ. 6) ότι τα παρακάτω αναγραφόμενα στοιχεία είναι αληθή:

ΕΠΩΝΥΜΟ ΜΑΘΗΤΗ: —————————————————-

ΟΝΟΜΑ ΜΑΘΗΤΗ: ————————————————–

ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΕΡΑ: ————————————————–

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΜΗΤΕΡΑΣ: ——————————————————-

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΟΝΙΜΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ: ————————————————-

ΔΗΜΟΣ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ: —————————————————-

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΟΥ ΦΟΙΤΑ ΑΔΕΛΦΟΣ /Η: ————————–ΤΑΞΗ——

ΔΕΥΤΕΡΗ ΞΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ: ΓΑΛΛΙΚΑ/ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ/ΙΤΑΛΙΚΑ/ΙΣΠΑΝΙΚΑ

ΟΔΟΙ ΠΟΥ ΟΡΙΟΘΕΤΟΥΝ ΤΟ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΟ  ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ ΤΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ:

1. ————————————-