Ανακυκλώνουμε πλαστικά καπάκια (Δεκέμβριος 2021)

Τον Δεκέμβριο του 2021 μετά από δύο περίπου χρόνια το σχολείο μας ολοκλήρωσε την 4η αποστολή από καπάκια στο ΠΙΚΠΑ με σκοπό την αγορά αμαξιδίου για παιδιά με κινητικά προβλήματα. Η αλληλεγγύη και το ενδιαφέρον για το περιβάλλον ενώνονται αρμονικά στη δράση που πραγματοποιεί το σχολείο μας από το 2016. Το κέρδος από τη διαδικασία αυτή είναι διπλό. Από τη μια συγκεντρώνοντας τόσα καπάκια βοηθούμε να αγοραστεί ένα αναπηρικό αμαξίδιο για κάποιο παιδί που το έχει ανάγκη. Παράλληλα φροντίζουμε για ένα καθαρότερο περιβάλλον. Ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι ότι τα καπάκια φτιάχνονται από διαφορετικό υλικό σε σχέση με τα πλαστικά δοχεία. Έτσι τα καπάκια των συσκευασιών δεν μπορούν να ανακυκλωθούν  μαζί με αυτά. Πρέπει να ανακυκλωθούν μόνα τους κάτι που προϋποθέτει την δύσκολη διαδικασία της συγκέντρωσής τους σε ξεχωριστά δοχεία. Κάνοντας οι μικροί μας μαθητές αυτή τη διαλογή προστατεύουν το περιβάλλον από αντικείμενα που παρά το μικρό τους μέγεθος, λόγω της δυσκολίας τους να ανακυκλωθούν, ρυπαίνουν  σημαντικά τον πλανήτη μας.

Η προσπάθειά μας συνεχίζεται και σας ευχαριστούμε για τη συγκινητική ανταπόκριση που δείχνετε! Υπενθυμίζουμε πως στο σχολείο μας πραγματοποιείται επίσης ανακύκλωση μπαταριών και τηγανελαίων καθώς και ότι συγκεντρώνουμε ρούχα και παπούτσια για επαναχρησιμοποίηση.