2 Απριλίου Παγκόσμια Ημέρα Αυτισμού: Ενημέρωση – Αποδοχή – Κατανόηση – Αγάπη – Δράση – Στήριξη -Επικοινωνία!

Με την ευκαιρία της ημέρας που είναι αφιερωμένη στους συνανθρώπους μας που ανήκουν στο φάσμα του αυτισμού και έχει καθιερωθεί ως ημέρα ενημέρωσης στις 2 Απριλίου κάθε έτους, θα πραγματοποιηθούν στο σχολείο μας δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για τους μαθητές των Ε΄ και ΣΤ ΄τάξεων την Τρίτη 2/4/2024 καθώς και για τους μαθητές των Γ΄ και Δ τάξεων την Πέμπτη 4/4/2024 υπό την καθοδήγηση και τον συντονισμό της εκπαιδευτικού Ε.Α.Ε του σχολείου μας, κας Δήμητρας Βλάχου.

Οι δράσεις περιλαμβάνουν προβολή βίντεο και υλοποίηση δραστηριοτήτων βιωματικής  προσέγγισης σε στάσεις και συμπεριφορές που αφορούν στην ενδυνάμωση και εμπλουτισμό της διαφορετικότητας και προάγουν την κατανόηση και την ενσυναίσθηση των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών που συνοδεύουν τις  Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος (ΔΑΦ).

Ιωάννης Ζυμβρακάκης